Prekių katalogas

Nematomi vejos kenkėjai: labiausiai paplitusios ligos ir gyvieji užpuolikai

 • Nematomi vejos kenkėjai: labiausiai paplitusios ligos ir gyvieji užpuolikai

  Įsivaizduokite, kad šviesią saulėtą dieną išeinate į lauką ir žvelgiate į gamtos drobę - savo gyvybingą veją. Ši žalioji oazė - tai ne tik vieta kepsninėms, piknikams ar žaidimui - ji taip pat labai naudinga aplinkai, nes mažina dirvožemio eroziją ir gerina oro kokybę. Tačiau jūsų veja, kaip ir bet kuri kita gyva būtybė, gali būti pažeidžiama įvairių grėsmių. Kaltininkai? Dažnai tai yra kenkėjai ir ligos, kuriuos dažnu atveju sunku pastebėti, kol tampa jau per vėlu. Žinios apie šiuos dažniausiai pasitaikančius priešus yra pirmoji jūsų gynybos linija, padedanti išsaugoti vejos sveikatą ir grožį. Šiame straipsnyje aptarsime šiuos dažnai nematomus užpuolikus, padėsime jums suprasti ir valdyti dažniausiai pasitaikančius kenkėjus ir ligas, kurie gali kelti pavojų jūsų žaliuojančiai šventovei. 

   

   

  Įprastų vejos kenkėjų atpažinimas

  Kovoje su vejos kenkėjais jūsų sąjungininkai yra budrumas ir ankstyvas aptikimas. Kiekvienas kenkėjas kelia savitų iššūkių ir gali padaryti skirtingą žalą jūsų vejai:

  • Vieni iš dažniausiai pasitaikančių kenkėjų yra vikšrai - įvairių rūšių vabalų lervos. Šie požeminiai gyventojai maitinasi žolės šaknimis, todėl veja gali paruduoti, atrodyti išdžiūvusi ir dėl pažeistos šaknų sistemos tampa labai lengvai išraunama. Daugiausia žalos vikšrai padaro vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje.
  • Pjovimo kirminai ir šarvuočiai yra naktiniai “valgytojai”, kurie puola žolės augalų pagrindą ir sukelia netaisyklingas rudos, negyvos žolės dėmes jūsų vejoje. Pastarieji ypač garsėja savo įkyriu apetitu ir per naktį gali pažeisti labai didelius plotus vejos.
  • Maži vabaliukai, gyvenantys vejos velėnos sluoksnyje (išsamiau apie tai kas yra velėna, skaitykite čia), ypač kenksmingi karštu ir sausu oru. Jie siurbia sultis iš žolės stiebų ir įšvirkščia toksino, nuo kurio žolė pagelsta ir žūsta, dažnai palikdama didelius negyvos vejos plotus.
  • Vejos kandžių lervos graužia žolės stiebus, todėl ant vejos atsiranda rudų dėmių. Šios dėmės gali išsilieti į didelius pažeistus plotus, jei užkratas negydomas.
  • Galiausiai, žoliniai vabalai - ir suaugėliai, ir lervos - maitindamiesi žolės stiebais ir šaknimis gali taip pat padaryti daug žalos. Atkreipkite dėmesį į mažas, netaisyklingas rudas dėmes, kurios, esant dideliam užkratui, gali susilieti į itin didelius plotus.

  Kenkėjų buvimo požymiai, be kitų simptomų, gali būti vytimas, spalvos pasikeitimas, netolygus ar sulėtėjęs augimas.

   

  Pagrindinės vejos ligos

  Nors kenkėjai kelia didelę grėsmę vejos sveikatai, ligos gali būti ne mažiau pražūtingos. Šias ligas paprastai sukelia grybeliai, taip pat ir įvairūs veiksniai, įskaitant aplinkos sąlygas, netinkamą vejos priežiūros praktiką ir žolės būklę:

  • Dėl Rhizoctonia rūšies grybelio sukeliamos rudosios dėmėtligės atsiranda didelių netaisyklingų rudos, negyvos žolės dėmių, paprastai vasaros įkarštyje.
  • Dolerio dėmėtligė gali pažeisti daugumą vejos žolės rūšių ir yra pavadinta dėl mažų šiaudų spalvos dėmelių, maždaug sidabrinio dolerio dydžio, kurias ji sukelia. Ši liga klesti esant per mažam azoto kiekiui ir per didelei drėgmei.
  • Taikliai pavadinta fėjų žiedų liga pasireiškia apskritais tamsiai žalios žolės žiedais arba grybais. Šie žiedai laikui bėgant didėja, todėl žolė žiede ar aplink jį gali pakeisti spalvą ar net žūti.
  • Lapų dėmėtligė, kurią sukelia kelių rūšių grybai, pasireiškia rudomis arba juodomis dėmėmis ant žolės stiebų. Sunkiais atvejais dėl jos veja gali išretėti, ypač pavasarį arba rudenį.
  • Rūdžių ligos padengia veją oranžiškai raudonomis sporomis, kurias lengvai nubrauksite rankomis. Jos paprastai pasireiškia vasaros pabaigoje arba rudens pradžioje, kai dieną oras būna sausas ir šiltas, o naktį - vėsus ir drėgnas.
  • Sniego pelėsis pasirodo kaip apskritos šiaudų spalvos dėmės, kai žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį nutirpsta sniegas. Būna dviejų rūšių - pilkos ir rausvos spalvos - ir dėl abiejų žolė gali suragėti ir žūti.

  Integruotas kenkėjų ir ligų valdymas

  Susidūrus su šiais iššūkiais, integruota kenkėjų kontrolė yra sistemingas ir ekologiškas būdas kontroliuoti kenkėjus ir ligas. Užuot pasikliovus vien cheminėmis priemonėmis, daugiausia dėmesio reikėtų skirti ilgalaikėms prevencijos ir kontrolės strategijoms, pabrėžiant kuo mažesnę žalą žmonėms, turtui ir aplinkai.

  Gera vejos priežiūros praktika dažnai yra pirmoji gynybos linija. Reguliarus ir tinkamas pjovimas (žoliapjove, vejos robotu ar žolės pjovimo traktoriukų), gilus, bet retas laistymas ir tinkamas tręšimas gali labai sumažinti kenkėjų antplūdžius ir ligų išsivystymo riziką. 

  Biologinė kontrolė, pavyzdžiui, naudingų vabzdžių, kurie minta kenksmingais kenkėjais, naudojimas arba ligoms atsparių žolės veislių diegimas (plačiau apie skirtingas vejos rūšis galite paskaityti čia), taip pat gali būti veiksmingi strategijos komponentai. Tam tikrais atvejais gali prireikti kruopščiai parinktų ir naudojamų pesticidų ar fungicidų, kurie yra didesnio integruoto plano dalis.

   

  Profesionali pagalba: Kada ir kodėl?

  Net ir turint geriausių ketinimų ir dedant geriausias pastangas, kai kurie užkrėtimai ar ligų protrūkiai gali tapti per dideliu iššūkiu eiliniam namų savininkui. Tokiais atvejais nedvejodami kreipkitės į profesionalus. Šie ekspertai ne tik turi galimybę naudotis įvairesnėmis gydymo galimybėmis, bet ir yra apmokyti jas naudoti saugiai, efektyviai ir veiksmingai. Jie gali tiksliai diagnozuoti problemas, greičiau jas išspręsti ir patarti, kaip užkirsti kelią pasikartojimui ateityje.

  Sveikos vejos priežiūra yra nuolatinis, aktyvus procesas, reikalaujantis sąmoningumo, žinių ir reagavimo į galimas grėsmes. Suprasdami, kokie kenkėjai ir ligos gali pakenkti jūsų vejai, turėsite daugiau galimybių anksti aptikti ir spręsti šias problemas, taip apsaugodami veją nuo šių nematomų užpuolikų. Atminkite, kad vejos sveikatą galite kontroliuoti patys, o tinkamai elgdamiesi galite užtikrinti jos gyvybingumą ilgus metus. Plačiau apie sveikos ir gyvybingos vejos augimo veiksnius ir patarimus padėsiančius užtikrinti vejos sveikatą galite rasti čia.