Prekių katalogas

Teisingas vejos pjovimas: pagrindiniai principai ir patarimai žaliai pievai

 • Teisingas vejos pjovimas: pagrindiniai principai ir patarimai žaliai pievai

  Kiekvienas vejos savininkas svajoja apie žalią, sveiką ir gražią pievą prie savo namų. Tačiau tam reikia ne tik reguliariai laistyti ir tręšti veją, bet ir teisingai ją pjauti.  

   

  Tinkamai pjaunant veją, galima užtikrinti jos sveikatą, stiprumą ir spalvą:

  1. Pjovimo dažnumas:

  - Optimalus vejos pjovimo dažnumas priklauso nuo sezoninių sąlygų. Pavasarį veją rekomenduojama pjauti kas 7-10 dienų, o vasarą – kas 10-14 dienų. 

  - Pjaunant veją per dažnai, gali būti pažeidžiami jauni augalai, o per retai – veja gali užaugti per aukšta ir tapti plona.

   

  2. Pjovimo aukštis:

  - Vejos rūšiai yra svarbus parametras renkantis pjovimo aukštį. Daugumai pievų rekomenduojama palikti 3-5 cm aukščio. O kokios vejos rūšys būna, galite pamatyti ir paskaityti apie kiekvieną iš jų, čia.

  - Per žemas pjovimas gali sumažinti vejos atsparumą sausrai, o per aukštas – palengvina kenkėjų plitimą.
  Svarbu paminėti, reguliarus ir tinkamas vejos pjovimas tai pirmoji gynybos linija prieš vejos kenkėjus ir ligas. Daugiau informacijos apie dažniausiai pasitaikančius vejos kenkėjus bei labiausiai paplitusias ligas, kaip atpažinti ir kaip juos suvaldyti, rasite čia.

   

  3. Įrankiai vejos pjovimui:

  - Pjovimo mašinos pasirinkimas turėtų priklausyti nuo vejos dydžio ir savininko poreikių. Elektrinės žoliapjovės ir akumuliatorinės yra tylios ir ekologiškos, benzininės – galingesnės, rankinės žoliapjovės ekologiškos, tačiau reikalaujančios nemažai fizinių jėgų, o vejos robotai – itin patogūs ir automatizuoti. 

  - Reguliariai valykite ir galąskite žoliapjovių peilius, kad pjaunamas paviršius būtų švarus ir tolygus.

   

  4. Vejos priežiūra po pjovimo:

  - Po kiekvieno pjovimo rekomenduojama veją palaistyti. Taip pat galima pasirinkti natūralų tręšimą su kompostu arba specialiomis trąšomis. Plačiau apie tai kaip teisingai tręšti veją, skaitykite čia.

   

  Pjovimo technika

  Kryžminis pjovimas: Veją rekomenduojama pjauti kryžminiais judesiais. Pavyzdžiui, jei vieną kartą pievą pjaunate iš šiaurės į pietus, kitą kartą tai darykite iš vakarų į rytus. Tai sumažina žolės stresą ir padeda išvengti vienodų pėdsakų formavimosi.

  Nuolatinės krypties vengimas: Nenukrypkite nuo savo pjovimo modelio. Jei visada pjaunate veją ta pačia kryptimi, gali atsirasti nelygumų ar sutankinimo problemų.

   

  Peilių priežiūra

  Aštrumas: Žoliapjovės peiliai turėtų būti aštrūs kaip šefo virtuvės peilis. Kai peilis nėra pakankamai aštrus, jis plėšia žolę vietoje to, kad ją pjautų. Plėšta žolė gali lengvai pradėti geltonuoti ir džiūti.

  Valymas: Po kiekvieno pjovimo peilius reikėtų išvalyti nuo prilipusių žolės likučių. Tam galite naudoti šepetį ar šluotą.

   

  Optimalus laikotarpis pjovimui

  Vėlyva popietė: Pjaunant veją vėlyvą popietę, žolė jau nebebūna tokia įkaitusi, o tai sumažina stresą jai. Be to, drėgmė iš nakties rasos padeda atkurti pažeistus augalus.

  Sausos dienos: Pjovimas per drėgną dieną arba netrukus po lietaus nerekomenduojamas. Drėgnoje žolėje lengviau atsiranda ligų, o prilipusi žolė gali suformuoti gumulus ant pjovimo mašinos peilių. Pavyzdys: jei pastebite, kad ant jūsų batų prilimpa drėgna žolė, tai signalas, kad veja yra per drėgna pjovimui.

   

  Pjovimo atliekų panaudojimas

  Mulčiavimas: Palikite nupjautą žolę ant vejos. Tai vadinama mulčiavimu, ir tai natūrali trąša. Pavyzdžiui, pjovimo atliekos gali tiekti iki 25% visų reikalingų vejos maistinių medžiagų. Daugiau informacijos apie mulčiavimo privalumus, problemas ir kita, rasite čia.

  Kompostavimas: Jei nuspręsite pašalinti atliekas, neskubėkite jų išmesti. Jūs galite sukurti komposto krūvą ar naudoti jas kaip sluoksnį sodo lysvėse, kur jos taps natūralia trąša.

  Šios smulkios detalės ir patarimai gali padėti jums ne tik užtikrinti vejos sveikatą, bet ir pagerinti jos išvaizdą. Teisingai pjaunant veją, galima pasiekti profesionalaus lygio rezultatų net savo kieme.

   

  Pagrindiniai momentai:

  • Optimalus pjovimo dažnumas priklauso nuo sezoninių sąlygų.
  • Vejos rūšis lemia pjovimo aukštį.
  • Tinkami įrankiai padeda efektyviai pjauti veją.
  • Reguliari peilių priežiūra užtikrina geriausius pjovimo rezultatus.
  • Pjovimo technika ir laikotarpis gali turėti didelę įtaką vejos sveikatai.